2011 Uludere katliamı: 29 Aralık 2011. http://yalnizdegilsinvan.wordpress.com

26 Temmuz 2009 Pazar

Başbakana Selamlar Olsun!

Geçtiğimiz gün Radikal'in sitesinde yayımlanan habere göre bir rock festivali esnasında yoldan geçen başbakanın konvoyuna "metalci işareti" yapan üç tane genç 21 saat boyunca göz altına alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakılmış. Haberden anlaşıldığı üzere gençler savcının karşısına çıkana kadar gözaltına alınma sebebini bilmiyorlarmış. Hâlbuki Adalet Bakanlığı'nın sitesinden aldığım bilgiye göre Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Altına Alma Yönetmeliği'nde şunlar belirtiliyor: "Muhafaza altına alınmak amacıyla yakalanan kişiler hakkında da bu maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulandıktan sonra, yakalama sebebi, yakalamaya itiraz etme hakkı ve bu hakkı nasıl kullanılacağı derhâl bildirilir." Bu da ikinci fıkra: "Yakalanan kişinin kaçmasını, kendisine veya başkalarına zarar vermesini önlemek amacıyla kaba üst araması yapılarak, silâh ve bunun gibi unsurlardan arındırılması sağlanır." Devam edelim... En sonunda "Devlet büyüğüne karşı saygısızlık" suçuyla gözaltına alınan gençler savcının karşısına çıkınca, öncelikle politik görüşleri hakkında soru sorulmuş. Sonra da savcı her şeyin yolu yordamı var gibi anne-baba kıvamında bir nasihat vermiş ve serbest bırakmış. Ta ilk Türk devletlerinden gelen, yöneticinin Tanrı tarafından görevlendirildiği mantığıyla yasalar yazılınca malesef böyle absürd durumlarla karşılaşıyoruz. Daha biraz önce izlediğim The Daily Show bölümünde John Stewart, Barack Obama'ya gerizekalı dedi. George Bush'a ekranda ettiği küfürlerin haddi hesabı yok. Ama Türkiye'nin başbakanına (ki adamlar kimin geçtiğini bile görmemişler) metalci işareti yapınca (o da tam olarak neyse artık) suç işlenmiş oluyor ve 21 saat özgürlüğünüz elinizden alınıyor. Pek tabii "Hepimiz Metalciyiz!"

3 yorum:

sokaktaki adam dedi ki...

Haberden bir parça alıntı daha;
"(...)Şengül, şunları söyledi: “Hepimiz birden savcının önüne çıktık. Savcı, önce bize siyasi görüşlerimizi sordu. Biz de solcu olduğumuzu CHP’ye oy verdiğimizi söyledik.(...)"

Bu ne yaman çelişki? Keşke ya solcu olduğunuzu, ya da CHP'ye oy verdiğinizi söyleseydiniz a gençler.. Denize bir yanda Ankara'nın üstündeki kara bulut İ.M.G. (60), bir yanda da komple CHP düşmüş olsa, hangisinin tepesinden daha fazla bastırmak için çaba sarf ederim, kestiremiyorum.

Bu arada gençler CHP'yi sol sandıklarına göre belli ki biraz saf, ben aynı zamanda iyi niyetli de olduklarını, başbakanı nazara karşı korumak istediklerini düşünüyorum zira ilgili işaret köken olarak, "nazardan uzak olmak" niyetiyle gerçekleştirilen, anti-nazar bir işarettir ve bu kadar meşhur eden Ronnie James Dio, ninesinden öğrenmiştir. Wiki'ye göre Dio diyor ki,

"R.J. Dio – "I doubt very much if I would be the first one who ever did that. That's like saying I invented the wheel, I'm sure someone did that at some other point. I think you'd have to say that I made it fashionable. I used it so much and all the time and it had become my trademark until the Britney Spears audience decided to do it as well. So it kind of lost its meaning with that. But it was…I was in Sabbath at the time. It was symbol that I thought was reflective of what that band was supposed to be all about. It's NOT the devil's sign like we're here with the devil. It's an Italian thing I got from my Grandmother called the "Malocchio". It's to ward off the Evil Eye or to give the Evil Eye, depending on which way you do it. It's just a symbol but it had magical incantations and attitudes to it and I felt it worked very well with Sabbath. So I became very noted for it and then everybody else started to pick up on it and away it went. But I would never say I take credit for being the first to do it. I say because I did it so much that it became the symbol of rock and roll of some kind.""

http://en.wikipedia.org/wiki/Devil_horns

ahmetkizilay dedi ki...

Solcu olup CHP'ye oy verdiklerini duyduktan sonra CHP İstanbul il başkanı hemen harekete geçmiş:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=946902&Date=27.07.2009&CategoryID=78

sokaktaki adam dedi ki...

bugün izlediğim how i met your mother bölümüyle (s02e12 - first time in ny), bir kez daha bu gençlerin kesinlikle iyi niyetli olduğuna kani geldim. üstteki wiki linkini okuyanlar, hareketin başparmak açık bir şekilde yapılmasının "sevgi göstergesi" olduğunu görmüşlerdir. ben "başparmağı işaret ve serçe parmaklar gibi açarak" diye düşünmüştüm, meğer ki şöyleymiş;

http://img30.imageshack.us/img30/5373/iloveyoup.jpg

robin burada ted'e "ay lav yu" demeye çalışıyo', sevgi hareketi de böyleymiş işte...

neresinden tutsak olumlu bi' hareket yahu, yazık gençlere...

@ahmet
bu arada il başkanının da göz çıkarmaya çalışır gibi bi' hali var. yavaş, yavaş..