2011 Uludere katliamı: 29 Aralık 2011. http://yalnizdegilsinvan.wordpress.com

5 Mart 2010 Cuma

Türkiye Tipi Lobicilik

"AKP İsmailağa cemaatini korumak zorundadır. Çünkü ondan oy aldı. Kimse riyakarlık yapmasın." - İsmailağa Cemaati'nin sözcüsü Saadettin Ustaosmanoğlu (link)

3 yorum:

Sessiz Dergi dedi ki...

Aslında konuk yazar olarak mail atmıştım fakat sanırım gelen kutusu pek kontrol edilmediğinden yorum olarak tanıtım yapmamda bir sakınca yoktur diye umuyorum; nitekim yapıyorum da şimdi.

-

Sessiz Dergi, İstanbul (Erkek) Lisesi’nde okuyan bir grup öğrencinin, okuldan bağımsız olarak çıkarttıkları bir yayındır. Basılı olarak dağıtılmasının yanında http://sessizdergi.blogspot.com/adresi üzerinden hem yazılara, hem de derginin .pdf haline ulaşılabilir.

“Sessiz kalmak, susmak demek değildir.” sloganı aslında yine derginin amacı ve yayıncılık anlayışını açıklayan en iyi cümledir, zira Sessiz Dergi’yi bilindik kalıplara sokmak yetersiz bir açıklama olabilir. Buna rağmen bir tanım yapılmak isteniyorsa, Sessiz Dergi, bir fanzindir; bu ruhla hazırlanır. Edebiyattan, felsefe ve tarihten bahsederken günümüz sorunlarından da uzak kalmamaya çalışır; geniş bir yelpazeye yayılmış konulara eğilmesinin nedeni de farklı düşünüş yöntemlerine, alternatif akımlara yer açmaktır. Aslında dergideki her bölüm otonom bir organ, her yazarın düşüncesi yalnızca kendisinin sorumlu olduğu bir beyanattır.

Bu yolda ilerlemeye çalışırken daha geniş bir kitleye hitap edebilmemiz için sizin de yardımınıza ihtiyacımız var. Blog adresimizi üye olduğunuz forumlarda, sosyal platformlarda paylaşmanız; tanıdıklarınızı böyle bir oluşumun varlığından haberdar etmeniz ya da en basitinden yazılara yorum bırakarak, canlı bir tartışma ortamı oluşturmanın yanında bize desteğinizi de göstermeniz, inanın tahmin edebileceğinizden çok daha büyük bit etki bırakacaktır.

Yeni sayılarda görüşmek üzere,
Sessiz Dergi ekibi

“Bir tavırdır; sorunlar, gerçekler karşısında susmamaktır Sessiz Dergi. 'Başlarken’ yazısında belirtildiği gibi felsefe yapmaktan, edebiyattan çekinmemek; sorumluluk alırken baskılara boyun eğmemektir. Bir duruşun sessiz olarak da ortaya koyulabileceğinin, pasif direniş ve bireysel farkındalığın, farklılıkların bizi ileriye taşıyacağının bilincinde olmaktır; tartışmanın, çatışmaların yeni yollar açacağını anlamak, anlatmaktır. Sonbaharda yere düşen yaprağı avucumuza alıp ona zihnimizdekileri fısıldamaktır; rüzgarın sözlerimizi nereye taşıyacağından çekinmeden; korkmadan, susmadan...”

İlk sayıda;

Politik bir felsefe olarak Walden Gölü’nden 2008 Yunanistan Olayları’na kadar Anarşizm Dosya Konusu,

Platon’un Devlet’i, More’un Ütopya’sı ve Camponella’nın Güneş Ülkesi üzerine karşılaştırmalı bir deneme,

Sesini tüm dünyaya duyuran bir hareket olarak Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht ışığında Spartakistler,

Tolkien evrenine mizah öğeleri ve tarihsel olgularla yeni bir bakış açışı kazandırmak için Orta Dünya’da Demokratik Açılım,

Tunç “Turbo” Dindaş ile; büyük bir değişim geçirmiş, sokaklardan atölyelere taşınmış bir sanat olan grafiti üzerine röportaj

Ve daha fazlası.

Bütün içerik için:
http://sessizdergi.blogspot.com/2010/03/icindekiler-say-1.html
-
Yaptım.

Gerçi .pdf hali beklediğimden biraz daha uzun sürecek gibi duruyor; ama bir blog olarak yazıların çoğuna da ulaşabilirsiniz şimdilik.

Selcuk dedi ki...

evet bu reklam da farkli bir Turkiye Tipi lobicilik olmus!

Sessiz Dergi dedi ki...

Evet, ironiyi ben de gönderdikten sonra fark ettim; yapacak bir şey yok.